Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce |
Muzeum Kultury Kurpiowskiej
Zbiory Muzeum liczą obecnie ponad 14 tys. muzealiów i 7 tys. zgromadzonych w muzealnej bibliotece książek. Tworzono je poprzez zakupy w desach i antykwariatach, na aukcjach, pozyskiwano od osób prywatnych. Część stanowią przekazy od instytucji i dary od lokalnej społecznośc
Poza zwykłą dla muzeów działalnością wystawienniczą (sześć wystaw stałych i zmieniane co kwartał wystawy czasowe) Muzeum Kultury Kurpiowskiej prowadzi również działalność edukacyjną. Organizowane od kilkunastu lat lekcje i warsztaty muzealne cieszą się dużym, a przy tym rosnącym z roku na rok, zainteresowaniem. Tematyka oferty edukacyjnej nawiązuje do prezentowanych akurat wystaw czasowych lub - jak w przypadku zajęć etnograficznych i historycznych -jest aktualna przez cały rok.
Od kilku lat Muzeum jest także organizatorem widowiska historycznego „Bitwa pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku”. Kilkaset osób z całej Europy, w mundurach z epoki, odtwarza dla zgromadzonej publiczności fragmenty drugiej co do wielkości batalii powstania listopadowego. We wrześniu 2007 roku, z okazji okrągłej dwusetnej rocznicy, Muzeum postanowiło przygotować inscenizację innej, ważnej dla dziejów Ostrołęki bitwy. Mowa o lutym 1807 roku, kiedy to wojska napoleońskie i rosyjskie stoczyły pod Ostrołęką bitwę, dzięki której nazwa miasta trafiła na Łuk Triumfalny w Paryżu.
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Muzeum nieczynne dla zwiedzających
Wtorek i czwartek: 10.00 - 16.00
Środa i piątek: 10.00 - 18.00
Sobota i niedziela: 10.00 - 14.00
Ceny biletów:
Normalny - 5 zł
Ulgowy - 3 zł
Opłata za przewodnika - 7 zł (od grupy)
W niedzielę wstęp wolny!!!
Rezerwacja terminów lekcji:
Grupę można umówić na zajęcia osobiście bądź telefonicznie dzwoniąc pod numer: 29 764 54 43 w. 43Poniżej Mapa dojazdu do muzeum z posesji Pod Sosnami :
Wyświetl większą mapę